top of page
Vyhledat

Bulharsko, aneb za málo peněz hodně muziky

Aktualizováno: 5. 9. 2018


S kamarádem jsme se rozhodli, že rozjedeme travel blog a jak jinak začít než během naší společné dovolené v Bulharsku, konkrétně v Primorsku a Kitenu. S dalšími třemi kamarády jsme odcestovali letadlem s agenturou a ukázalo se to jako dobrá volba. Dvěma auty by nás cesta tam a zpátky stála každého zhruba 3.500 Kč a trvala by podstatně déle.


Po příletu do Burgasu nás autobus odvezl k hotelu Jalp v Primorsku, kde jsme byli ubytovaní. Až někdy do Bulharska vyrazíte, již při prvním kontaktu s místními si všimnete jejich lenosti a bezstarostlivosti. Skoro všichni Bulhaři jsou tak klidní, že jejich nezájem o jakékoliv shony někdy hraničí až s pohrdáním vůči vám. Často jsou to však dobrosrdeční lidé a někteří s vámi rádi prohodí pár slov. Bulharština je slovanský jazyk a Čechů je tu v létě požehnaně, takže domorodci si na naši řeč zvykli a většinou vám budou rozumět. Polovina všech nápisů je sice psaná azbukou, ale téměř v žádné primorské restauraci nechybí český, případně anglický překlad.


Kurz 1 Leva se pohybuje okolo 13 českých Korun. Směnáren je tady (i v dalších letoviscích) dost, takže výměna Korun za zdejší Levy vám bude stačit až po příjezdu na místo. Navíc poplatky za směnu jsou oproti těm v českých směnárnách hodně lidové. Levy tu dostanete za Koruny, Eura, Dolary, Libry i polské Zloté.



Co se týče místního piva, je chuťově příjemně podobné českému a cena se pohybuje u plechovkového od 1 do 2,5 Leva a u točeného od 2 do 3,5 Leva. Kdo má všech pět pohromadě, určitě si odvodí že ceny jsou tu velmi podobné cenám českého maloměstského životního stylu a to platí o jídle, oblečení i všem ostatním - speciální vydání časopisu Playboy stojí 5,95 Leva, cigarety 5 - 6,5 Leva. Zdejší kuchyně nabízí kromě ryb a steaků také typická česká, italská, řecká a čínská jídla. Voda je tu pitná, ale odlišná než u nás, takže ji radši vyzkoušejte nejdříve pomálu, ať nemáte při válení se u moře náhlý problém.


V Primorsku jsou dvě pláže (jižní a severní), mezi kterými vede betonová cesta podél moře. Na severní pláži byste našli i nudapláž plnou dříve narozených chlápků. Obě jsou písčité a celodenně hlídané plavčíky, kteří vyvěšují vlaječky (zelená, žlutá, červená) podle nebezpečnosti vln. Samozřejmě nechtějí aby někdo ve vodě přecenil své síly a tak vám hvízdání jejich píšťalek možná bude přes den připadat stejně otravné a omezující jako večer roje komárů, proti kterým si co nejdříve po příjezdu rozhodně kupte repelent, který seženete za 5 - 10 Leva. Na obouch plážích stojí desítky barů, z nichž jich vždy pár funguje až do brzkých ranních hodin.



Noční život je tu celkem pestrý, městu proudí do žil hudba ze všudypřítomných barů, kolotočářských atrakcí, night clubů i fast foodů, ale to jen zhruba do půlnoci než většina života v osvětlených ulicích pomalu utichne. Zdejší ženy jsou krásné a turistky jakbysmet. Pro čtenářky našeho blogu musím dodat, že místní muži jsou atletičtí a krátce střižení, prostě normální Bulhaři.


V Primorsku máte hodně možností všemožných aktivit jako například půjčovnu šlapadel, aut, nebo fotovýlet po lodi, který jsem vyzkoušel. Plavbu si v přístavu musíte zabookovat minimálně den předem. Plavba trvá dvě hodiny a zaplatíte za ni 25 Leva. Fotky z plavby si můžete prohlédnout na našem Instagramu. S dvěma kamarády jsme si půjčili i elektrotříkolky. Za půl hodiny zaplatíte 10 Leva, za hodinu 15 leva. Díky jejich maximální rychlosti 35 km/h určitě nebudete svezení litovat.


Čtvrtý a osmý den naší dovolené jsme vyrazili do Kitenu. Na trase Primorsko - Kiten, která je dlouhá asi 5 km, jezdí od rána do večera vláček pro převoz turistů. Za svezení dáte 3 Leva, což se rozhodně vyplatí. Kiten je také velmi rozmanitý. Pláže jsou sice kratší, zato však nabízejí mimo jiné beach bar se hrou sjoelbak, nafukovací vodní hrady a jiné srandy. V centru Kitenu to v noci žije stejně jako v Primorsku. Za zmínku stojí především šikovně vybudovaný vodní bar Zangador. Horší je, že v noci zpátky žádný vláček nejezdí, takže vám nejspíš stejně jako nám nezbyde nic jiného než jít těch pár kilometrů pěšky.


Když se dovolená lámala v půli, začínali jsme chápat, že deset dní je opravdu akorát, což nám potvrdil i soused na hotelu, který tu jezdí každý rok a poslední dva dny strávil s alkoholem na balkonu. Doporučil nám navštívit čínskou restauraci, kde servírují šestisetgramové porce, a můžu vám říct, že se nakonec opravdu jednalo o čisté obžérství. Poslední dny dovolené jsme se věnovali hlavně hodinám tance na píseň Biala Roza.



Bulharsko je krásná země, kde se narozdíl od jihozápadních evropských států, nemusíte tolik ohlížet na ceny. Celá sranda vyšla jednoho průměrně na 18.000 Kč. Své mínusy Primorsko ukrývá hlavně v nepřístupné povaze některých místních a v tom, že se tu možná budete cítit jako v nějaké české kolonii, přesto však tvrdíme, že se jedná o destinaci, kterou při výběru pobytu během dovolené není radno přehlížet. Přesvěčte se o tom v našem prvním vlogu. Jestli máte nějaké rady, připomínky, dotazy nebo názory, rádi si je přečteme v komentářích.



 
 
 

Comments


bottom of page